David Hanuš 24.2.2021 - David Hanuš

Příběh sázení banánovníku

Příběh sázení banánovníku

Příběh sázení banánovníku

Přípravy
Po roce k nám opět dorazilo období, kdy z výloh do ulic začnou pomrkávat barevná světýlka a obchody jsou plnější, než kdy jindy. Načasování k naší nové akci nemohlo být příznivější. Již od dětství si pamatujeme, že slovo banán a Vánoce se spolu z nějakých důvodů významně propojilo, a tak jsme neváhali ani chvíli a připojili se k nové akci Ekumenické akademie nazvané Příběh banánu. Naším cílem bylo vybrat v Náchodě hojně míjený strom a na něj umístit papírové banány s odkazem na webové stránky a stručnými informacemi pojednávajícími o skutečném příběhu banánu od "výroby" až po prodej. Na webových stránkách pak mohou lidé nalézt velmi podrobné informace o realitě pěstování banánů, pracovních podmínkách farmářů i o prodeji banánů do celého světa.
 
 


Kde všude doručuje pošta?
Po registraci do projektu jsme ve čtvrtek 15. prosince s radostí uvítali zprávu, že materiály potřebné k nedělní akci jsou již na cestě.


Páteční cestu do školy jsme věnovali výběru vhodného stromu. Zvláštní, kolik toho člověk zjistí o stromech, když si jich začne pozorně všímat. Nejvhodnějším se nakonec ukázal strom na začátku Kamenice, jehož kmen košatě obrůstal břečťan. Odstávající šlahouny břečťanu byly naprosto ideální k zavěšování papírových banánů na vánočních háčcích.

Den pokročil a vzhledem k vánočnímu zásilkovému šílenství však pošta nezvládla doručení v obvyklých dopoledních hodinách. Mezitím jsme s nabídkou účasti oslovili všechny naše studenty a dál netrpělivě čekali na zprávu o doručování. Zpráva nepřicházela a my začali být na pochybách, jestli se celá akce vůbec odehraje. Nebyla to nakonec Prozřetelnost, která zasáhla, ale naše paní sekretářka, která nám v nouzi nejvyšší pomohla. Vzhledem ke svému předchozímu povolání pracovnice náchodské pošty, znala mnohá telefonní čísla a dokázala se tak spojit po několikerém telefonování až přímo s konkrétním doručovatelem. Doručení zásilky bylo domluveno k nám domů. Perličkou nakonec bylo, že jsme na Kamenici zahlédli auto pošty a tak jsme zkusili štěstí, jestli to není auto právě s naší zásilkou. A protože jsou vánoce časem splněných přání, zásilku jsme od doručovatele skutečně dostali.

Sněžný večer
V neděli začalo vytrvale sněžit a celý náš kraj se změnil v nádhernou zimní zahradu. Byli jsme docela napjatí, s kým se nakonec u "banánovníku" na začátku Kamenice sejdeme. Potěšilo nás, že jsme nakonec sami nebyli. Akci jsme tak podnikli za pomoci jednoho ze studentů a naší kolegyně s jejími dvěma dětmi. Na místě jsme ochutnali vynikající buchtu, do které jsme přidali férové banány a trochu jablek. Za stálého sněžení jsme pak rozvěsili banány po břečťanu obepínající kmen stromu a také jsme kolem něj navázali cedule s informacemi o příběhu banánu a s údaji o pořadateli akce.

S dobrým pocitem sounáležitosti s dalšími nadšenými lidmi z ostatních měst, kde se papírové banány věšely, jsme se vraceli domů.

Vítezství?
A jak vše dopadlo? Když jsme v pondělí večer strom uklízeli, bylo banánů o trochu méně. Podle našich odhadů jich nechybělo moc, ale nějaké přece. Setkali jsme se ale i s tím, že si lidé banán s adresou přečetli, a nechali ho na stromě dál. Kdo ví, jestli by také místo hesla "Dej si banán", nebylo lepší heslo: "Vezmi si banán". Nicméně banány, které z akce zbyly, zcela jistě najdou své místo mezi studenty naší školy. Příběh banánu rozhodně zapomenut nebude.