Renata Dušková 12.12.2021 - Renata Dušková

Třetí adventní svíce zapálena

Třetí adventní svíce zapálena

Třetí adventní neděle, latinsky řečená Gaudete (radostná). Pro většinu z nás je známá jako stříbrná a podle tradice patří mezi nejradostnější. Zapalujeme již třetí adventní svíci, růžovou, tzv. pastýřskou. Naznačuje, že vánoční svátky, ke kterým se všechny přípravy upínají, jsou na dosah.

Stříbrná neděle vyjadřuje radost z blížícího se konce postního období a advent získává slavnostnější ráz.  Pro všechny křesťany se blíží oslava narození Páně. Mnozí lidé tento čas považují za symbol přátelství, setkávání se a díků za všechny blízké. Přátelství a láska, tak obyčejná slova, ale zahrnují v sobě naprosto vše. Vzpomeňme na své kamarády, přátele, kolegy, rodiče, partnery, sousedy, lidi, které potkáváme ve svém okolí. Poděkujme jim, že jsou součástí našeho životního příběhu, že nám zrcadlí skryté emoce, že z nás vytahují to, co má být vyléčeno. Mnoho z nás zapomíná, že všichni jsme jedno a jedno jsou všichni. Když se usměju, usmívám se na sebe. Když někoho obdaruju, vkládám dárek do svých rukou. Vzpomeňme na všechny vztahy, i ty bývalé, protože i ty nás utvářely, jsou naší součástí, přestože jsou dávno minulostí.

Třetí svíce tedy patří lásce a lidem, které jsme měli někdy v srdci. Je to také svíce každého z nás. Láska a přátelství vůči sobě samým vytváří do značné míry i náš osud. Poděkujme sami sobě, čím jsme si za celý rok prošli, co jsme dokázali, za co jsme na sebe pyšní, připomeňme si, v co věříme.